تلفن: 66570947

.

چه کسانی نیاز به گفتاردرمانی دارند؟

بعضی از بچه ها در گفتن صداها و کلمات خاص مشکل دارند. این موضوع در حالی که کودک سعی در گفتن آن صدا یا واژه دارد ، ممکن است برای دیگران خسته کننده و کلافه کنند باشد.

خبر خوب این است که در حالی که کودک در بیان و درک  کلمه یا صدای خاص مشکل دارد. در مراکز خاصی که گفتاردرمانگران حضور دارند می توانند مشکل خود را مرتفع سازند.

گفتاردرمانی می تواند به افراد دارای اختلال گفتاری در همه سنین کمک کند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

  • اختلالات بیان: در این اختلال کودک در بیان درست صداها و واژه های خاص مشکل دارد.
  • لکنت : فرد ممکن است در گفتن یک واژه یا جمله دچار مشکل شود مثلا ممکن است در بخش اول کلمه گیر کند: مثلا ممکن است در بیان کلمه داستان آن را به صورت داااااستان بیان کند.
  • اختلالات صدا: ممکن است فرد در صدا اختلال داشته باشند به طوری که فهم آن باعث کلافگی دیگران شود مثلا ممکن است جمله را با صدای واضح و رسا بیان کند ولی در آخر جمله دچار من و من شود. گاهی این افراد صدایشان شبیه افراد سرماخورده یا تودماغی است.
  • اختلالات زبان: کودک ممکن است در قرار دادن عبارات در کنار هم و بیان افکار خود دچار مشکل باشد و دیگران را دچار کلافگی و مشکل سازد. 

تعداد بسیار زیادی از بچه ها به گفتار درمانی برده می شوند. این کار یک روش عالی برای بهبود کیفیت و وضوح گفتار است. برخی اوقات یک مشکل پزشکی میتواند دلیل اصلی مشکلات گفتاری باشد مانند:

اختلال شنوایی- اختلال شنوایی- ضعف عضلات اطراف دهان-شکاف لب یا کام- خشونت صدا- اوتیسم- اختلال تنفس-اختلال بلع

درمان چه مدت زمان می برد؟

برخی درمان ها کوتاه و برخی بلند مدت می باشد این قضیه بستگی به میزان اختلال کودک دارددرمان ممکن است از چند هفته تا چند سال متغیر باشد .اگر شما مشکلات گفتاری دارید بهترین روش برای مرتفع شدن آن تمرین، تمرین و باز هم تمرین است. بهتر است تمرین هایی را که گفتاردرمانگر برای شما می گوید را حتی قبل از خوابیدن در جلوی آینه تمرین کنید.

منبع: kidshealth.org