تلفن: 66570947

.

آیا می دانید نوروفیدبک چگونه عمل می کند؟

سمیرا شاه آبادی نوروتراپیست کلینیک توانبخشی توانش

نوروفیدبک یکی از جدیدترین شیوه های درمان و همچنین افزایش قدرت تمرکز و ذهن است. روشی است که یاد بگیریم چگونه امواج مغزی و فعالیت هایی که در مغز ما به طور

طبیعی و خودکار انجام می شود را کنترل کنیم.

در این روش شما در مقابل یک مانیتور می نشینید و الکترودی که روی سر شما قرار می گیرد امواج مغزی شما را دریافت و به کامپیوتر هدایت می کند .حالا شما با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور می توانید به تنظیم و کنترل آنها بپردازیددرواقع نوروفیدبک شما را قادر به دیدن دنیای درون مغزتان می کند ، به عنوان مثال در صفحه مانیتور شما یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی می بینید و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی می کنید. دستگاه الگوهای امواج مغزی شما را پردازش می کند و در صورتیکه این الگوها مناسب باشد شما در بازی به جلو خواهید رفت و در غیر اینصورت شکست می خورید ،به این ترتیب شما یادمیگیرید که مثلا در شرایط اضطراب چگونه می توانید مغز خود را طوری تنظیم کنید که آرامش جایگزین اضطراب شود .

نوروفیدبک چگونه اثر می کند؟

در این مرکز مراجعین به همراه خدمات توانبخشی می توانند از خدمات نوروفیدبک نیز بهره مند شود .

در مغز هر لحظه امواج مغزی خاص وفرایندهای فیزیولوژیک بی شماری در جریان است این امواج بدون دخالت آگاهانه ما بر روی رفتار، افکار، عملکرد و وضعیت سلامت جسمی و روانی ما تاثیر گذارند. هیچ یک از ما در شرایط طبیعی و نرمال نمی توانیم در مورد نحوه عملکرد هر یک از این واکنش های فیزیولوژیک غیرارادی و امواج مغزی موجود در مغزمان اطلاعات دقیق و روشنی داشته باشیم.

نوروفیدبک، برای مغز انسان مانند یک آینه عمل می کند. ما هر روز با نگاه کردن به آینه متوجه نقائص و اشکالات موجود در ظاهر خودمان می شویم و به انسان کمک می کند تا از وضعیت امواج مغزی خود، از نحوه ی عملکرد واکنش های زیست شناختی غیرارادی مغز خود در لحظه، آگاهی و شناخت دقیق و فوری کسب کند. این افزایش آگاهی و شناخت به فرد کمک می کند تا بتواند در جهت رفع اشکالات و ناهنجاری های موجود در امواج مغزی خود اقدام کند آیا نوروفیدبک محدودیت سنی دارد؟

کودکان از زمانی که بتوانند دقایقی به صفحه تلویزیون نگاه کنند می توانند در جلسات درمانی وارد شوند.. در عمل از سن پنج سالگی می توان به راحتی درمان را شروع کرد.بزرگسالان با هر سنیمی توانند از نوروفیدبک استفاده کنند.

 

کاربردهای درمانی نوروفیدبک:

 پیش فعالی ، کمبود توجه ، ناتوانی یادگیری

 مشکلات تمرکزی ، افزایش دقت و تمرکز

 تقویت حافظه ،گیجی و حو.اس پرتی

اضطراب ، افسردگی

 اختلال خواب، تغییر و تنظیم خواب

 پیشگیری از آلزایمر

افزایش توان فکری به خصوص در افرادی که نیاز به دقت و توجه بیشتری دارند مانند مدیران ، کارمندان و همچنین داوطلبان آزمونهای تخصصی و کنکور

مزیت های نوروفیدبک:

 نداشتن عوارض جانبی و اثرات سوء برخی داروها

 داشتن اثرات درمانی پایدار

 توانمندسازی مغز ، بانورو فیدبک از حداکثر پتانسیل مغز خود بهره مند شوید

 با نوروفیدبک پویایی و تمرکز را به ذهن خود هدیه دهید .