تلفن: 66570947

.

طراحی دکوراسیون مرکز توانبخشی کودکان

از گذشته نگه داشتن کودکان در مطب پزشکان و مراکز توانبخشی کاری دشوار و نیازمند صرف انرژی بسیاری بود. چرا که از میان تمامی مطب های موجود، تنها بخشی از آنان به کودکان اختصاص داشت، باقی مطب ها برای بیماران بزرگسال و کودک مشترک استفاده می شد.

اما امروزه در سراسر ایران مراکزی تنها با کاربری کودکانه ساخته شده است، اما چرا کودکان هنوز احساس خوشایندی از قرارگیری در برخی از مراکز توانبخشی ندارند؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. کودک از چیدمان رسمی مرکز می ترسد و همین باعث می شود نتواند حتی زمان کوتاهی را در آنجا آرام بگیرد.

بنابراین اگر شما مرکز توانبخشی کودکان دارید، حتما به این اصل مهم توجه داشته باشید. جذابیت و زیبایی از هر چیزی برای کودک مهم تر است. البته منظور از زیبایی، زیبایی از نظر یک بزرگسال نیست، بلکه زیبایی کودکانه است. 

قطعا ذکر تمامی نکات مهم در طراحی دکوراسیون توانبخشی کودکان، در قالب یک مقاله نمی گنجد، ما تنها تلاش می کنیم مهم ترین نکات این حوزه را به شما معرفی کنیم. درصورتی که قصد احداث یک کلینیک توانبخشی دارید، حتما دکوراسیون آن را به افراد متخصص واگذار کنید، چرا که طراحی چیدمان دیگر تنها یک امر سلیقه ای نیست، بلکه روانشناسی کودک نیز در آن دخیل است.

نتیجه تلاش های ما برای طراحی چیدمان، باید منجر به کلینیکی با این مشخصات گردد:

• مرکز توانبخشی به محیطی گرم و دل نشین برای کودک تبدیل شود.

• کودک از آمدن به مرکز ما احساس رضایت داشته باشد.

• کودک، مرکز توانبخشی ما را خانه خود بداند و استرسی در آن نداشته باشد.

• بخشی برای سرگرمی و بازی کودکان درنظر گرفته شود.

• رنگبندی مرکز علاوه بر آرامش باید شادی و نشاط را برای کودک فراهم آورد.

• ایمنی کودک در جای جای مرکز حفظ شود.

• کودک از دیدن بخش هایی از مرکز به هیجان آید.

• نیازهای تمامی افرادی که به مرکز ما مراجعه می کنند، رفع گردد.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون مرکز توانبخشی

1. شادی و نشاط، کودک اصل اساس مرکز ماست!

همانطور که در نکات بالا نیز ذکر شد، برای آنکه بتوانیم کودک را در مرکز خود برای حتی یک ساعت نگه داریم باید فضایی شاد و سرگرم کننده برای او ایجاد کنیم. دکوراسیون ما باید برای کودک آرامش بخش باشد، نه اینکه با استفاده از رنگ های تند و دکوراتیوهای بزرگسالانه کودک را دچار استرس کنیم.

یکی از مهم ترین موارد در ایجاد احساس شادی و آرامش در کودک رنگبندی اجزای اصلی مطب یعنی دیوارپوش و کفپوش اتاق ها می باشد. بهترین انتخاب برای دیوارپوش و کفپوش، دیوارپوش مهدکودک و کفپوش مهدکودک است. چرا که این دو محصول برای کودک ساخته شده است و تمامی نکات روانشناسی کودک در طراحی و رنگبندی آن ها رعایت شده است.

2. سرگرمی کودک فراموش نشود.

حتی در مطب های مختص بزرگسالان نیز مواردی برای سرگرمی بیماران درنظر گرفته می شود که از آن جمله می توان به مجله های پزشکی و کتاب های موجود در قفسه های اتاق انتظار اشاره کرد.

 

در کلینیک کودکان کمی قضیه فرق می کند. شما نمی توانید کودکان را با کتاب یا مجله سرگرم کنید، بنابراین باید اتاقی را برای بازی کودکان درنظر بگیرید. این اتاق که باید از محیط سایر قسمت های کلینیک جدا باشد، باید دارای وسایل بسیاری برای سرگرمی کودک باشد، از اسباب بازی ها تا بازی های فکری و کتاب داستان.

3. نوزادان را فراموش نکنید!

بخش اعظمی از مراجعین شما، مادران همراه با نوازدان زیر دو سال هستند. حتما اتاقی را برای مادران شیرده درنظر بگیرید، تا بتوانند در مدت زمان انتظار به کودک خود رسیدگی کنند.

4. سرویس بهداشتی فراموش نشود!

درنظر گرفتن یک سرویس بهداشتی مناسب از ضروریات هر مطب پزشکی است. از آن جایی که مرکز شما با کودکان سر و کار دارد، باید حتی سرویس بهداشتی نیز از ایمنی لازم برخوردار شود. در این راستا استفاده از کفپوش تاتامی برای پوشش کف سالن سرویس بهداشتی روش مناسبی برای حفظ ایمنی کودک است.

تمیزی سرویس را فراموش نکنید. حداقل روزی دو بار کفپوش تاتامی مورداستفاده در سرویس بهداشتی باید تمیز شود تا بیماری های میکروبی شیوع پیدا نکند.

5. ایمنی را اساس تمامی چیدمان ها قرار دهید!

اگر مرکز شما برای کودکان فوق العاده زیبا و جذاب باشد، اما نکات ایمنی در آن رعایت نشده باشد، هیچ گاه مادران دوباره کودک خود را برای ویزیت و معالجه به مرکز نمی آورند.

بنابراین در هنگام چیدمان هر نقطه از مرکز خود به این سوال پاسخ دهید: آیا امکان دارد کودکی از این قسمت از مرکز ما دچار آسیب و سانحه شود؟ اگر در پاسخ منفی، مردد شدید حتما روش خود را برای دکوراسیون آن بخش تغییر دهید. 

6. کفپوش و دیوارپوش مناسبی برای مرکز انتخاب کنید!

یکی از مهم ترین آسیب دیدگی های کودکان، آسیب هنگام برخورد به زمین یا دیوار است، بنابراین باید سعی کنید این دو نقطه را با استفاده از دیوارپوش ها و کفپوش های فومی ایمن کنید. بهترین محصول برای کلینیک های توانبخشی کودکان، دیوارپوش مهدکودک و کفپوش مهدکودک است.

 

دیوارپوش مهدکودک در رنگبندی و طرح های متنوع و شادی تولید می شود، ضخامت استاندارد برای دیوارپوش مهدکودک 7 میلی متر است که در دو نوع تاتامی و رولی عرضه می شود. 

کفپوش مهدکودک نیز در رنگبندی و طرح های متنوعی تولید و به بازار ایران عرضه می شود. کفپوش مهدکودک در ضخامت 10 میلی متر تا 50 میلی متر تولید می شود. انتخاب ضخامت استاندارد کفپوش مهدکودک بر عهده شماست. اگر کودکان شما دچار اختلالات حرکتی هستند و  آسیب پذیری بیشتری نسبت به سایر کودکان دارند، حتما از کفپوش مهدکودک با ضخامت بالای 30 میلی متر استفاده کنید. اما اگر مرکز شما برای درمان این گونه کودکان نیست، کفپوش مهدکودک 20 میلی متری برای شما کفایت می کند.

به عنوان آخرین نکته این موضوع را درنظر داشته باشید که متخصصان بسیاری برای طراحی دکوراسیون مرکز توانبخشی کودکان وجود دارند. بهتر است به جای اقدام شخصی، طراحی مرکز را به متخصصین آن بسپاریم.