تلفن: 66570947

.

شایع‌ترین اختلالات یادگیری (LD)

اختلال در خواندن /نارساخوانی (Dyslexia) یکی از انواع اختلال یادگیری است که در آن، کودک در خواندن، تلفظ و یادآوری کلمات با مشکل مواجه است. اختلال خواندن یا دیسلکسیایا خوانش پریشی یک اختلال یادگیری است که به دلیل ناتوانی در تشخیص صداها و و مرتبط کردن حروف و لغات در برخی کودکان به وجود می‌آید و آنها را در مدرسه دچار مشکل می‌کند. این کودکان بینایی و شنوایی و همچنین هوش طبیعی دارند.


 اختلال ریاضی (Dyscalculia):

این اختلال یادگیری مربوط به یادگیری مفاهیم ریاضی است و باعث بروز مشکل در حل مسائل ساده ریاضی و اتفاقات و حوادث متوالی است. برای کودکان مبتلا به اختلال ریاضی در درک نمادهای ریاضی ، سازماندهی یا به خاطر آوردن شماره ها ، بیان زمان و شمردن دچار مشکل می باشد. به طور کلی چهار گروه مهارتی در اختلال یادگیری ریاضی مختل می‌شوند که عبارتند از:

مهارت‌های مربوط به زبان (مانند فهمیدن مفاهیم و اصطلاحات ریاضی و نام بردن آن)

مهارت‌های مربوط به ادراک (مانند شناخت و خواندن نشانه‌های عددی، حسابی و گروه بندی اعداد)

مهارت‌های مربوط به ریاضی (مانند انجام عملیات‌های ریاضی، شمارش اعداد و جدول ضرب)

مهارت‌های توجه (مانند نوشتن صحیح اعداد و به خاطر داشتن اعداد انتقال داده)

 


 اختلال در نوشتن (Dysgraphia): یکی دیگر از اختلالات یادگیری مربوط به نوشتن می‌باشد که مشکلات نگارش، املا و دست‌خط بد را به دنبال دارد. فرد مبتلا به دیسگرافيا در نوشتن بصورت خوانا ، فاصله گذاشتن بین کلمات به طور مناسب ، هجی کردن ، نوشتن و فکر کردن بطور همزمان ، یا برنامه ریزی فضایی بر روی کاغذ دچار مشکل می  باشد. به طور خاص ، این شرایط روی دست خط و سایر مهارت های حرکتی ریز تاثیر می گذارد.

کلینیک تخصصی توانبخشی توانش با ارزیابی دقیق کودکان علت اصلی بروز اختلالات یادگیری کودک  را مشخص می  نماید. اگرچه اختلالات یادگیری برای کودک و پدر و مادر و ناامید کننده است نباید کاری کنید که کودک شما اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. زیرا کلینیک تخصصصی توانش در این زمینه سالها به فعالیت و درمان کودکان دارای اختلال یادگیری پرداخته و در این زمینه کمک  شایانی به خانواده ها نموده است .