تلفن: 66570947

.

اختلال طیف اتیسم (Autism Spectrum Disorder- ASD)

اختلال اتیسم یک اختلال عصبی-رشدی است که جنبه های مختلف رشد کودک را تحت قرار می دهد  و علائم آن تا 36   ماهگی فرصت بروز دارند. در گذشته این اختلال، اختلال نافذ رشد ( Pervasive Developmental Disorders ) یا PDD  نامیده می شد.  اختلالات نافذ رشد (PDD) برای شرح گروهی از اختلالات بکار برده می شد  که با مشخصات اختلال در ایجاد روابط معمول بین فردی و اجتماعی و اشکال در به دست آوردن مهارتهای گفتاری وغیر گفتاری و تمایلات محدود به یک سری فعالیتها و علائق و تمایل به تکرار نمودن آنها .تعریف می شد

اختلال نافذ رشد بدین صورت است که  رشد نوزاد و کودک طبیعی می باشد و یکباره در رشد  نفوذ پیدا می کند و باعث می شود  علائم عقب گرد بروز کند ، مثلا کودک چند کلمه ای  می گفته  اما با بروز  اختلال PDD تعداد کلماتش کمتر  می شود و یا  دیگر از آن  کلمات استفاده نمی کند یا اینکه کودک با والدین و اطرافیان خود  ارتباط چشمی برقرار نمی کند. 

در گذشته اختلال رت، اختلال آسپرگر(Asperger’s Syndrome)،  اختلال از هم گسیختگی کودکی (Childhood Disintegrative Disorder)، اختلال  اتیسم و اختلال فراگیر رشد طبقه‌بندی نشده در زیرگروه اختلالات نافذ رشد وجود دارد.  اما امروزه  بر اساس DSM-V ، طبقه بندی مجزا برای اختلالات رشدی نافذ  همانند قبل وجود ندارد و این اختلالات همگی به عنوان اختلال اوتیستیک شناخته می شوند. بنابراین اتیستیک  یک طیف است و شامل تمام اختلالات فوق می گردد  و علائم آن شامل  خیلی زیاد و پررنگ  تا خیلی کمرنگ با شدت بسیار کم می باشد .و برای درمان مبتلایان به اختلال اتیستیک  درمان برا اساس اینکه در کجای طیف قرار گرفته اند مهم است. عامل دیگری که در درمان اتیسم نقش مهمی دارد  هوشبهر (IQ) است هر چقدر که هوش کودکان بالاتر و بیشتر باشد درمان امیدوار  کننده تر است.

نکته مهم این است که هرکودک یا بزرگسال مبتلا به اختلال اتیسم نقاط قوت و چالش های منحصر به فردی دارد، که با مراجعه به موقع  و به کارگیری روش های مختلف یکپارچگی حسی،کاردرمانی ذهنی، کاردرمانی درکی حرکتی، گفتاردرمانی، رفتاردرمانی، بازی درمانی، ماساژ درمانی و...  می توان توجه ، یادگیری و رفتارهای مرتبط را  در این افراد تقویت کرد و بهبود بخشد.

کلینیک توانبخشی توانش با در اختیار داشتن یک تیم درمانی با تجربه که سال ها در زمینه تشخیص و درمان اختلال اتیسم فعالیت دارند ، بهترین خدمات تشخیصی و توانبخشی اتیسم را برای افراد  اتیسم ارائه می کند و یکی از بهترین مراکز و مرکز درمان اوتیسم در تهران می باشد .