تلفن: 66570947

.

نقشه مغزی QEEG چیست؟

 مغز انسان پیچیده‌ترین ساختار موجود در جهان است. مغز دارای ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی است. این سلول در هر لحظه از زمان مشغول به کار و فعالیت هستند که نتیجه آن شکل گرفتن رفتارها، احساسات و تفکرات است. فعالیت سلول‌های مغز را می‌توان از طریق دستگاه‌های جدید نوار مغز با دقت بسیار ثبت کرد. نوار مغزی کمی (QEEG) شکلی ارتقا یافته از الکتروانسفالوگرافی یا نوار مغزی سنتی است. کلینیک نوروتراپی توانش خدمات  نقشه مغزی QEEG را به مراجعین خود با هزینه مناسب  ارائه می دهد جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 66570947 و 66570948  تماس بگیرید. 

نقشه مغزی یا الکتروانسفالوگرافی کمی (QEEG) یک ابزار تشخیصی است که با استفاده از پردازش نوار مغزی یا EEG میزان فعالیت الکتریکی را در قسمت های مختلف مغز اندازه می گیرد. با استفاده از QEEG  می توان عملکرد مغز را بررسی کرد و  مشخص نمود که فعالیت الکتریکی در کدام نواحی مغز کم و زیاد شده است و بدین ترتیب نقاط ضعف و قدرت و مشکلات (اختلالات) مغزی بر ما آشکار می شود. اختلالاتی نظیر AD/HD، اضطراب، افسردگی، آلزایمر ، اختلالات یادگیری، اختلال وسواس اجباری  … با استفاده از QEEG قابل تشخیص اند. 

QEEG چگونه انجام می‌شود

در این روش، برای ثبت امواج مغزی، ابتدا کلاه مناسب شما انتخاب می‌شود. در این کلاه سنسورهای ثبت کننده امواج قرار دارد که منطبق با ۱۹ ناحیه مهم مغزی است. ثبت این امواج در دو مرحله انجام می‌شود یکبار با چشمان بسته و یک بار با چشمان باز. هر بار ثبت حدوداٌ ۵ دقیقه به طول می‌انجامد. در طول مدت ثبت امواج، شما باید بدن خود را در حالت آرامش و بدون انقباض قرار دهید و تا حد ممکن از تکان دان سر، چشم‌ها، دست و پا و یا فشار دادن دندان‌ها بروی هم پرهیز کنید. بخاطر داشته باشید مشابه با نوار قبلی یا اندازه گیری فشار خون، در ثبت امواج مغزی، جریان یا محرکی وارد سر نخواهد شد. این روش اندازه گیری بدون عارضه است 

نقشه  مغزی یا QEEG چه چیزی را نشان می دهد 

 

نتیجه‌ی این پردازش‌ها تبدیل به یک سری تصویر (سرهای رنگی ) می شود که به آن QEEG  یا  نقشه مغزی می گوییم. در واقع نقشه مغزی روشی است که با آن می‌توانیم زبان مغز را ترجمه کنیم. در نقشه مغزی، هر سر رنگی مربوط به فعالیت یک موج مغزی است. نحوه کارکرد این امواج در کنار هم باعث می شود تا ما عملکرد مناسب یا نامناسب داشته باشیم. اگر هر کدام از امواج عملکرد مناسب داشته باشد، سر را به رنگ سبز می بینیم. فعالیت زیاد امواج مغزی به رنگ قرمز و فعالیت کم به رنگ آبی دیده می شود.  درروش  های  دیگر تصویربرداری مغز مانند CT، MRI، PET، عواملی مانند جریان خون مغزی، متابولیسم یا یکپارچگی ساختاری مغز  مورد اندازه گیری قرار می گیرد در حالیکه همانطور که گفته شد QEEG ابزاری است که میزان فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری می نماید.

امروزه می‌توان با مقایسه QEEG فرد بیمار با  QEEGافراد نرمال (موجود در پایگاه‌داده‌های تحلیل QEEG افراد نرمال یا بهنجار) ناهنجاری‌های عملکرد مغز را شناسایی کرد و با تطبیق آن با الگوهای موجود، نوع اختلال را مشخص نمود. مبنای چنین مقایسه‌ای این است که بیماری های مختلف روانپزشکی، باعث ایجاد نابهنجاری‌های معناداری در مغز شده و تغییراتی را در QEEG به وجود می‌آورد . 

در نتیجه ی این قیاس که به آن  Z scores  می گویند، اگر فعالیت مغزی فرد مشابه با جمعیت نرمال باشد با رنگ سبز نشان داده میشود. رنگ سبز نشان‌دهنده حالت طبیعی و نرمال است. اگر فعالیت امواج  مغزی فرد از حالت طبیعی بیشتر باشد (که نشانه مشکل در عملکرد مغز است)، نرم افزار دستگاه آن را با رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز نشان می‌دهد و اگر فعالیت امواج تولید شده کمتر از حالت طبیعی باشد (که باز هم حاکی از اشکالی در کار مغز است)، نرم افزار آن را با رنگ‌های آبی و بنفش نشان می‌دهد. از آن‌جا که هر یک از اختلالات و مشکلات گوناگون مانند AD/HD و LD در اثر وجود اشکال در عملکرد مغز و در نتیجه کم و زیاد شدن امواج مغزی به‌وجود می‌آیند، لذا نقشه مغزی فرد سالم با نقشه مغزی فردی که AD/HD دارد متفاوت است. به این ترتیب، متخصص با بررسی نقشه مغزی افراد مختلف، پی به مشکل یا توانمندی‌های آنها می‌برد.

 QEEGبرای تشخیص چه اختلالاتی کاربرد دارد ؟ 

 • اضطراب
 • افسردگی
 • بیش فعالی – اختلال نقص توجه
 • اوتیسم
 • اختلال دوقطبی
 • ناتوانایی یادگیری
 • و … به کار می‌رود. 

نکات ضروری برای انجام تست QEEG

 • شستشوی سر با شامپو و حداقل ۳ بار، در روز انجام تست ضرورت دارد.
 • از روغن، ژل، حالت‌دهنده، نرم‌کننده یا اسپری برای موها، و نیز مواد آرایشی روی پیشانی استفاده نشود.
 • از بافتن و بستن موها اجتناب کنید.
 • در روز تست از گوشواره یا زیورآلات استفاده نکنید.
 • اگر از عینک برای مطالعه استفاده می‌کنید حتماً آن را همراه داشته باشید. از لنز استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث ناراحتی شما شده و در نتیجه در گرفتن یک تست خوب اخلال ایجاد کند.
 • از مصرف مواد تحریک کننده مانند قهوه، چای، سیگار، نوشیدنی‌های کافئین‌دار و … اجتناب کنید. همچنین لازم است از مصرف داروهای غیرقانونی و خریداری شده از منابع نامعتبر، غذاها، گیاهان و یا چای گیاهی که روی خواب/آرمیدگی یا بیداری/گوش‌بزنگی تأثیر می‌گذارند در روز انجام تست پرهیز شود.
 • هرگونه سابقه و پرونده مربوط به تست‌های عصب‌شناختی و نتایج مصاحبه‌های روانشناختی قبلی را همراه داشته باشید.
 • قبل از انجام تست به اندازه کافی استراحت کرده و سرحال باشید. یک خوراک مختصر قبل از تست نیز مفید خواهد بود.
 • هنگام انجام تست شما روی یک صندلی به راحتی می‌نشینید و کلاهی دارای ۱۹ الکترود (نحوه قرارگیری آنها مطابق استانداردهای بین‌المللی است) روی سر شما قرار داده می‌شود. برای افزایش هدایت الکتریکی و دقت در ثبت امواج از ژل مخصوص استفاده می‌شود. الکترودها امواج تولید شده در مغز شما را در وضعیت‌های مختلف (مانند چشم بسته و چشم باز) دریافت کرده و به کامپیوتر انتقال می‌دهند.  

برای تهیه نقشه مغزی در تهران، کلینیک نورتراپی توانش با استفاده از به روزترین دستگاه نقشه‌برداری مغزی نقشه مغزی دقیق با کیفیت خیلی بالا برای کمک به تشخیص هرچه درست‌تر بیماری  را با هزینه مناسب ارائه می‌دهد.