تلفن: 66570947

.

درمان اضطراب کنکور با نوروفیدبک

کلینیک های کاردرمانی دکتر جهانی مرکز و غرب تهران (توانش) و کاردرمانی شمال و شرق تهران (پایا پاسداران) دو مرکز تخصصی کاردرمانی در زمینه کودکان اوتیسم می باشد که تمام امکانات کاردرمانی و گفتاردرمانی اوتیسم را از سراسر دنیا گرد هم آورده و تلاش دارد بهترین کاردرمانی در اوتیسم را به مراجعین محترم با مشکلات اوتیسم ارائه دهد. شایان ذکر است مرکز کاردرمانی شمال و شرق تهران با فضای درمانی 450 متر مربع در سه طبقه و 50 نیروی مجرب کاردرمانی ذهنی کودکان اوتیسم، کاردرمانی حسی در اوتیسم، کاردرمانی ادراکی حرکتی در اوتیسم، کاردرمانی توجهی در اوتیسم، کاردرمانی حسی حرکتی در اوتیسم، ماساژ درمانی در اوتیسم، کاردرمانی در مهارت های دست کودکان اوتیسم، گفتاردرمانی در فلج مغزی، گفتار درمانی حسی در کودکان اوتیسم، گفتار درمانی در اختلالات حسی و بلع کودکان اوتیسم و مرکز توانبخشی مرکز و غرب تهران با مساحت بالغ بر 400  متر در چهار واحد مجزا به تمام خدمات بهترین کاردرمانی در کودکان اوتیسم وبهترین گفتار درمانی در کودکان اوتیسم تحت نظر جناب آقای دکتر جهانی دارای مدرک دکترای علوم اعصاب و به عنوان بهترین دکتر تشخیص و درمان کودکان اوتیسم در تهران مشغول فعالیت می باشد.

 

در مان اضطراب کنکور با نوروفیدبک

همه افراد، توانایی تمرکز دارند؛ چون تمرکز، امری نسبی است، بنابراین یک فرد  همیشه کاملاً حواس پرت و یا همیشه دارای تمرکز حواس  نیست.

بسیاری از دانش آموزان و از جمله داوطلبان کنکور با وجود اینکه وقت زیادی را  صرف مطالعه کتب درسی و یا دانشگاهی می کنند  به مشکل بر خورده اند و از مطالب خوانده شده چیزی دریافت نمی کنند و این امر باعث دلسردی وبی علاقگی آنها برای ادامه مطالعه می گردد، لازم است بدانید زمانی که توجه وتمرکز فرد کاهش می یابد،  دچار اختلال عدم توجه وتمرکز  و افزایش اضطراب می شود.

در همین راستا  دانش‌آموزانی که خود را جهت کنکور آماده می‌کنند به افزایش تمرکز نیاز دارند؛ برخی از آن‌ها از حواس‌پرتی و عدم تمرکز در هنگام مطالعه  شکایت دارند و سعی در افزایش تمرکز و ارتقا عملکردی مغز خوددارند. تمرکز حواس ازآن‌جهت بسیار اهمیت دارد که می‌تواند سبب صرفه‌جویی مناسب در وقت و انرژی‌شان شود. از سویی دیگر باید به این نکته توجه که برای موفقیت در تحصیل، داشتن اطلاعات علمی کافی نیست. استفاده از مهارت‌هایی که بتواند میزان بهره‌وری ما از این اطلاعات را افزایش دهد نیز امری بسیار مهم است.بی‌دقتی یکی از رایج‌ترین مسائل دانش‌آموزها و داوطلبان کنکور است.

آماده شدن برای کنکور، اغلب با تنش، استرس و اضطراب همراه است که این امر در عملکرد دانش‌آموز اختلال ایجاد می‌کند و مانع تمرکز می‌شود، اعتمادبه‌نفس را تضعیف و جریان فکر را متوقف می‌کند، موج فراگیر افکار منفی نظیر نمی‌توانم به سؤالات پاسخ دهم، چیزی به یاد نمی‌آورم، هر چه خوانده‌ام، از یادم رفته و... ذهن را در سیطره خود گرفته و این حالت به هراس و ترس شدید و نهایتاً افت عملکرد ذهنی فرد و بهره‌وری پایین  و عدم موفقیت می‌انجامد.    

   

تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در کنکور و خانواده‌های آنان  به دنبال این هستند که آیا روشی برای غلبه بر اضطراب کنکور وجود دارد یا خیر؟

کلینیک توانبخشی و توانمندسازی عصبی توانش به عنوان بهترین مرکز نورفیدبک درتهران با توجه به فعالیت و موفقیت‌هایی که در این زمینه داشته است، به سؤال بالا پاسخ مثبت می‌دهد.   
در میان روش‌های درمانی، جدیدترین و مؤثرترین روش‌هایی که در کلینیک توانبخشی و توانمندسازی عصبی توانش به‌صورت تخصصی جهت کاهش اضطراب به‌کاررفته می‌شود، استفاده از فناوری نوینی به نام نوروفیدبک یا پسخورانه عصبی  و tDCS یا تحریک الکتریکی فرا جمجمه‌ای مغز است. نوروفیدبک روشی است که در آن با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی بازخوردها و واکنش‌های فیزیولوژیکی و غیرارادی انسان به او شناسانده می‌شوند. در این صورت فرد با استفاده از نوروفیدبک قادر خواهد بود که عوامل و ایراداتی که موجبات کاهش تمرکز و حواس‌پرتی در او می‌شوند را به‌تدریج حذف نموده و با جایگزین کردن اعمال دیگر تمرکز را بهبود داده و سبب ارتقای عملکردی مغز خود شود. روش نوروفیدبک در درمان افراد  و ازجمله دانش‌آموزانی که مبتلابه حواس‌پرتی و نداشتن تمرکز کاربردی بسیار دارد و امروزه یکی از روش‌های پرطرفدار حوزه پزشکی و روانشناسی برای درمان بسیاری از مشکلات  مرتبط بامغز است.

یکی از کاربردهای این روش ایمن و غیرتهاجمی، کاهش پایدار اضطراب از طریق تثبیت موج بتای مغز در محدوده طبیعی آن است. ازاین‌رو، با استفاده از این روش بدون مصرف دارو و عوارض جانبی، عامل فیزیولوژیک ایجادکننده اضطراب به‌سادگی از بین می‌رود. نوروفیدبک می‌تواند در افزایش تمرکز کمک شایانی کند. تمرکز یعنی تراکم، فشردگی مجموعه و چکیده و در اصطلاح، یعنی حفظ و نگه‌داری توجه و تمرکز حواس روی موضوعی معین. بدون تمرکز حواس یادگیری، مثمر ثمر نخواهند بود.

  TDCS نیز یكی از روش‌های غيرتهاجمی تحريك مغز است كه با استفاده از جريان الكتریكی مستقيم و ضعيف اثر خود را به‌جا می‌گذارد. اين جريان الكتريكي پيوسته تحریک‌پذیری نورونی را در نواحی خاص مغز افزايش يا كاهش می‌دهد. اين تغيير در تحریک‌پذیری نورونی به تغيير در عملكرد مغز منجر می‌شود.  TDCS در بهبود سرعت پردازش مغز، ظرفيت حافظه، توجه و كليه مهارت‌های شناختی مؤثر است. طبق مطالعات انجام‌شده tDCS  می‌تواند مهارت‌های زبانی و گفتاری، مهارت‌های رياضی، حل مسئله، حافظه و هماهنگی حركتی را نيز بهبود بخشد. یكی از پركاربردترين حوزه‌های استفاده از tDCS، اختلال يادگيری و نقص توجه است.

کلینیک توانبخشی و توانمندسازی عصبی توانش با  رویکرد ویژه به بخش آموزش و توانمندسازی آموزشی، بهترین مرکز نوروفیدبک معتقد است که نوروفیدبک و tDCS با استفاده از موارد زیر می‌تواند نقش به سزایی در توانمندسازی تحصیلی دانش آموزان به‌ویژه در مقطع کنکور داشته باشد :

– کمک به کشف و رفع ضعف‌ها در مهارت‌های شناختی فرد

– کمک به درک بهتر نسبت به رشته تحصیلی، مهارت‌های موردنیاز و هماهنگ‌سازی توانایی‌های فرد با علایقش(با کمک مشاور تحصیلی)

– بالا بردن ظرفیت و توانایی حافظه فعال فرد

– تقویت عملکرد فرد در مواجهه با سؤالات تستی

– حذف اضطراب در هنگام مطالعه و در جریان آزمون

– کمک به توانمندی فرد در مدیریت زمان و افزایش چشمگیر سرعت حل تست

– ایجاد شرایط ذهنی مطلوب جهت برنامه‌ریزی

– کمک به آرام‌سازی فرد

– تقویت قدرت تصویرسازی فرد که کمک شایانی در تحلیل و پاسخ به سؤالات امتحانی می‌کند.