تلفن: 66570947

.

درمان تکنولوژیک tDCS، مرکز درمان تکنولوژیک TDCS، کلینیک درمان تکنولوژیک TDCS

درمان تکنولوژیک tDCS

دستگاه tDCS یکی از دستگاههای مربوط به نوروتراپی است . نوروتراپی به معنی درمان اعصاب و یا درمان سلولهای عصبی است. از این وسیله درمانی هم اکنون در اکثر کشورهای پیشرفته استفاده می شود زیرا کاملا بی ضرر و بدون عوارض است. بنابراین tDCSدستگاهی است که برای درمان سلول های عصبی ویا بیماری های مربوط به اعصاب بکار می رود.

نحوه عملکرد و تاثیر دستگاه نورتراپی به مغز به این شکل است که جریان الکتریکی ضعیف توسط الکترود هایی که بر روی پوست سر وصل شده، از قسمتهای مختلف عبورمی کند تا خود را به سطح قشر مغز برساند. این قسمت های مختلف عبارتند از طبقات مختلف پوست، مو، استخوان، جمجمه، سخت شامه ،نرم شامه و مایع مغزی نخاعی که بین آنها قرارگرفته است. در این مسیر حدود 50% توان الکتریکی گرفته می شود و در حدود 50% باقیمانده این جریان الکتریکی ضعیف می تواند خود را  به سطح قشر مغز برساند.

نحوه کار:

طرز کار دستگاه نورتراپی به این نحو است که این دستگاه دارای یک باطری 9 ولتی است و جریان مستقیم حداکثر 2 میلی آمپر ایجاد میکند که توسط سیم ها به دو عدد سنسور یا الکترود هدایت میشود . این الکترودها در داخل یک پارچه اسفنجی که با محلول آب نمک خیس شده قرار میگیرند تا هدایت جریان الکتریکی بهتر شود. الکترودهای مزبور که یکی قطب مثبت (آند) و دیگری قطب منفی (کاتد) است روی پوست سر قرار داده می شود .

جریان الکتریکی ضعیف در سطح قشر مغز اینگونه عمل میکند که باعث بهبود عملکرد و یا درمان بیماری می شود . جریان الکتریکی مستقیم و ضعیف که به قشر مغز می رسد در سطح نورون ها یا سلول های مغزی در ناحیه قطب مثبت باعث دپولاریزاسیون و در ناحیه قطب منفی (کاتد) باعث هیپرپولاریزاسیون در سطح سلول مغزی می شود این عمل باعث ورود کلسیم به داخل سلول شده و در نتیجه باعث افزایش فعالیت سلولی می شود خود این عمل باعث افزایش میزان گلوکز واکسیژن در آن ناحیه می شود و به ترمیم مغز کمک می کند.

موارد استفاده:

نورتراپی بعنوان درمان کمکی در بیماری های مثل افسردگی ،اضطراب ، بی خوابی ، سردردهای میگرنی ،فیبرو میالژی ، بازتوانی سکته مغزی ، اختلالات تکلمی که به دنبال سکته مغزی ایجاد شده ، انواع دردهای مختلف بدن که به دارو جواب نداده ، وزوزگوش ، پارکینسون ، آسیب های ناشی از ضربه نخاع ، کاهش اشتها ،تعدیل وزن ، تقویت حافظه در بیماری آلزایمر و بیش فعالی کودکان بکار میرود و در مورد خانم های حامله ای که از بیماری افسردگی رنج میبرند و بعلت محدودیت در مصرف داروی ضد افسردگی نمی توان به آنها دارو تجویز کرد بهترین و بی ضررترین وسیله در این مورد انتخاب این دستگاه است،چون هیچگونه عوارض جانبی ندارد.