تلفن: 66570947

.

عدم تمرکز در درس خواندن ، درمان عدم تمرکز در درس خواندن ، مشکل در خواندن ، مشکل در نوشتن

اغلب خانوده نگران وضعیت تمرکز کودکشان هستند. همه روزه خانواده های بسیاری بخاطر عدم تمرکز در درس خواندن نزد پزشک متخصص رفته و راه درمانی برای  افزایش توجه کودکان میخواهند. در ادامه این مطلب بطور مفصل به عدم تمرکز کودک می پردازیم . 

 اغلب والدین گلایه می کنند که فرزندان شان، بخصوص برای درس خواندن، تمرکز کافی ندارند و حتی نگرانند که شاید علت عدم تمرکز در درس خواندن کودکشان بیش فعالی باشد.

هر کم حواسی کودکان یا شیطنت و بازیگوشی یا کم تمرکزی ، همیشه بیش فعالی نیست. عوامل متعددی بر توانایی کودکان در تمرکز کردن و عدم تمرکز کودکان اثر می گذارد. گاهی کودک مشکلات جسمانی مانند تیروئید یا کم خونی دارد که باعث می تواند باعث عدم تمرکز در درس خواندن شود ، گاهی هم محیط پیرامونی زندگی کودک مان مناسب نیست می توان گفت خانواده های متشنج و با درگیری زیاد، کودکانی کم حواس پرورش می دهند. 

شاید عجیب باشد که خانواده هایی که بیش از اندازه بر رفتار و فعالیت فرزندان نظارت می کنند هم باعث عدم تمرکز کودکان می شوند.

معمولا عدم تمرکز بچه ها درکلاس درس و در عدم تمرکز در درس خواندن بروز می نماید 

چرا که بسیاری از کودکانی که در خانواده مشکل دارند توانایی تمرکز سر کلاس درس را ندارند و خودشان را به کارهای دیگری مشغول می کنند. ولی باید شرایط کلاس درس در مدسه و همینطور عملکرد معلم را نیز بسنجیم. گاهی دانش آموز نمی تواند ارتباط مفیدی با معلم کلاس برقرار کند. در نتیجه کلاس برایش جذابیتی ندارد. گاهی محیط پیرامون  کلاس باعث عدم تمرکز در درس برای دانش آموزان می شود حتی عواملی مثل: سرما، گرما، رنگ دیوارهای کلاس ، محل نشستن و حتی نوع و رنگ لباس و مدل کفش کودک بر عدم تمرکز در درس خواندن را موجب شود. 

نکته هم باید توجه داشته باشید که کودکان، همانند انسان های بزرگسال مدت زمان معینی برای درک مطلب دارند و پس از مدت معینی که برای هر فرد متغییر است باید مدت کوتاهی استراحت ذهنی داشته باشند و سپس بار دیگر فرآیند یادگیری را آغاز کنند.

رعایت و اجرای نکات تاثیر گذار زیر می تونه این معضل درسی اکثر داوطلبان رو کمتر و درنتیجه باعث افزایش سرعت یادگیری بشه.در ادامه چند نکته برای درمان عدم تمرکز در درس خواندن را بررسی مینماییم.

1- مکان مطالعه فقط برای مطالعه باشه نه خوردن، خوابیدن، اینترنت، تماشای تلویزیون، موبایل بازی و ٦تا درهنگام حضوردر این مکان، فقط افکار درسی به ذهنتون بیان نه پارازیت های مزاحم

2- یک برنامه درسی حجمی و اجباری داشته باشید. یعنی خود را مقید کنید که در یک زمان خاص و مبحث تعیین شده، درس را باصطلاح جمع کنید. تا ذهن فرصت نکند به حاشیه های غیراز درس بپردازد و فقط درگیر درس خواندن شود.این موضوع بخوبی می تواند از عدم تمرکز در درس خواندن شود.

3- برای تمرکز و فرار از افکار خیال پردازنه، از روش تند خوانی استفاده کنید. هرچند که با اینکار برمبحث،100درصد مسلط نمی شوید ولی برای تمرکزبسیار عالیست.

4- اگر در ضمن مطالعه، افکاری غیر از درس خواندن سمتتون اومد سریع این افکارو روی یک کاغذ یادداشت کنید تا بعدا و در مکانی دیگر بهش فکر کنید.و از عدم تمرکز در درس خواندن جلوگیری کنید

5- مطالعه را به بازه های زمانی کوچک تر تقسیم کنید تا بیشترین بازدهی را در یادگیری داشته باشید. هرچه این بازه های زمانی کمتر باشند باعث تمرکز زیاد شما در حین یادگیری می شه و مغز دیگه فرصت خیال پردازی پیدا نمی کنه.

6- حتما بعداز هر 45 دقیقه مطالعه، 10دقیقه استراحت کنید، از جای خود بلند شوید، چیزی میل کنید. این استراحت کوتاه، به مغز شماست نه جسم تان. که باعث خون رسانی بیشتر و ایجاد  تمرکزی بالاتر می شود.این روش در درمان عم تمرکز در درس خواندن بسیار اثر بخش هست.

7- اگه دیدید مغز داره شروع به خیال پردازی میکنه،با صدای بلند درس بخونید. این تنها راه برگشت سریع به تمرکزه.

8- پویا و فعال مطالعه کنید.ضمن مطالعه حتمن خلاصه برداری و نکته برداری کنید. مطالب مهم رو علامت دارکنید. با این کار شما دارید داده های زیادی را وارد مغز می کنید و مغز درگیر پردازش این داده ها و ثبت اطلاعات می شود و از عدم تمرکز در درس خواندن جلوگیری میکند و دیگه فرصتی برای خیال پردازی نخواهد داشت.

9- عادت کنید،تمرین کنید با کوچکترین حرکت و صدایی حواستون پرت نشه و با تمرکز به مطالعه ادامه بدهید با گذشت زمان کم کم دیگه این مسئله براتون عادی میشه و دیگه بیتفاوت .

 10- بطور ذاتی مغز نیاز به فعالیت ودرگیری فکری داره،پس اگه ذهن خود را درگیر و متمرکز بر مبحث درسی نکنید اون خودشو درگیر مباحث و حاشیه های فکری میکنه.

11- حتما یک رغیب در سطح خود و هم رشته داشته باشید چرا که ترس از عقب ماندن از رغیب باعث جمع کردن تمام حواس به درسها میشود.

12- در طول روز تمرکز بیشتره. سعی کنید در طول روز مطالعه داشته باشید که البته این نکته در افراد مختلف متفاوته و کاملا بسته به شرایط ذهنی و علایق هر فرد،فرق می کنه.

13- خستگی یا گرسنگی در حین مطالعه باعث عدم تمرکز در مطالعه می شود.

14- جهت افزایش تسلط در یک مبحث درسی ،در یک زمان فقط بر روی یک مبحث متمرکز شوید تا مغز بهتر بتواند داده های ورودی را تحلیل و درآخر ثبت کند.

15- آرامش خود را در هر شرایطی حفظ کنید. عصبانیت و هیجان زیاد، دشمنان تمرکز و باعث هدایت مغز به سمت افکار پرت و خیال پردازین.

16- با ذوق و اشتیاق یاد بگیرید. همیشه به خودتون بگید که اگه مثلا من زیست رو خیلی خوب بخونم، مسلط تر می شم و درصد هام بیشتر و به پزشکی قبول شدن و یا رشته مورد علاقه ام خیلی نزدیک تر می شم.

17- حتما ضمن مطالعه و بعد از مطالعه، خودتون تست طرح کنید و حتما تست های مبحث خوانده شده را بزنید. این ایجاد تنوع در مطالعه باعث پیشرفت پلکانی شما در آن درس می شود.

نکته ای بسیار مهم:با توجه به دوری جستن از حفظیات و مفهومی شدن دروس عمومی همانند دروس اختصاصی در کنکور سراسری ، دراین چند سال اخیر،عمومی ها رو به روش تخصصی ها ،تست کارکنید یعنی بلافاصله بعد از خواندن مطلب درسی تست های آن مبحث را بزنید و به روز بعد موکول نکنید.

18- همیشه دست به قلم باشید. نوشتن درحین مطالعه بزرگ ترین سلاح جنگ با خیال پردازیست و دشمن اصلی عدم تمرکز در درس خواندن هست در مقابل یکی از عوامل اصلی موفقیت در یادگیری تکنیکی مطالب است. در این صورت مغز به طور اتوماتیک و با توجه به تمرین های زیاد در نوشتن مباحث، قادر خواهد بود مطالب را سریع رمز گردانی کند.

19- ضمن مطالعه سعی کنید مغز را به سمت مطالب قدیمی تر خوانده شده هدایت کنید و سعی در به یادآوری مباحث کنید.تا مغز مقید بشه که خوب باید درس بخونه و مطالب رو بیاد بیاره. 

درمان اختلال عدم تمرکز

برای درمان عدم تمرکز کودکان، اولین قدم جلب‌توجه بچه هاست. برای درمان اختلال عدم تمرکز کار باید روش‌هایی را به کار بگیریم که برای کودک جذاب و بازی‌گونه باشد. در این صورت توانمندی‌های کودک در زمینه توجه به نحوی گسترش می‌یابد که در طول زندگی برای وی مفید خواهد بود. در درمان عدم تمرکز سعی بر این است که به کودکان مهارت‌هایی را آموزش ببینند تا هر دو نوع توجه را داشته باشند. در شیرخوارگی که مغز در حال رشد است، باید روی توجه کلی کار کرد. افزایش تجربه‌ها و انجام بازی‌هایی که مهارت توجه را افزایش می‌دهند، در این میان بسیار کمک‌کننده است.

در سنین بالاتر یعنی پیش‌دبستانی یا دبستان، می‌توان از بازی‌هایی استفاده کرد که کودک را وارد جزییات زندگی می‌کند و به عبارتی تمرکز وی را افزایش می‌دهد. هر چه توجه در یک کودک افزایش یابد، در آینده میزان تمرکز او بالاتر خواهد رفت. مثلا اگر در سن پایین با کودکی در مورد فیل صحبت کنیم، در بزرگسالی وقتی وارد یک باغ‌ وحش می‌شود، توجهش بیشتر به فیل خواهد بود و روی آنها تمرکز می‌کند. نکته‌ای که لازم است مورد توجه قرار گیرد، تازگی مطالبی است که به کودک آموزش داده می‌شود.
اگر مطلبی تازگی داشته باشد، باعث برانگیختگی و افزایش دقت هنگام یادگیری می‌شود. وقتی مطلبی تازگی ندارد، کودک حس خستگی و خواب‌آلودگی پیدا می‌کند. در مدرسه برای آنکه توجه دانش‌آموزان را جلب کنیم، باید مطالب جدید باشند. بچه‌ها به همین دلیل به کارهای گروهی و متواتر علاقه نشان می‌دهند.