تلفن: 66570947

.

درمان خانگی لکنت زبان

لکنت زبان نوعی مشکل در سخن گفتن است، به طوری که شخص نمی تواند به طور پیوسته کلمات را بیان کند.. علائم آن به این شکل است که فرد یا یک واج را تکرار می کند و یا آن را با طول و تشدید و فشار بیان می‌کند.

شناسایی به هنگام و شروع درمان لکنت زبان میتواند در فرآیند درمان لکنت بسیار موثر باشد

بیش از ۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان درگیر این اختلال هستند. تقریبا ۵ تا ۱۰ درصد کودکان در مقطعی از زندگی خود دچار لکنت زبان می‎شوند و معمولا در عرض چند ماه یا چند سال مشکل آن‎ها برطرف می‎شود. مداخله زودهنگام می‎تواند به کودکان در غلبه بر لکنت زبان کمک زیادی کند.

قابل ذکر است که از هر ۴ کودک ۱ نفر این مشکل را تا بزرگسالی خواهد داشت و می‏تواند به یک اختلال ارتباطی مادام‎العمر تبدیل شود. با وجود اینکه بسیاری از روش‎های درمانی جدید برای لکنت زبان ابداع شده‎اند، اما روند درمان این مشکل همیشه دشوار بوده است. زیرا یک وضعیت بسیار شخصی و روانی است که به عوامل بیرونی و درونی زیادی بستگی دارد.

برخی از افراد هستند که پس از توصیه‎ گفتاردرمان و پزشک روش‎های درمان خانگی لکنت زبان را امتحان و به نتایج مطلوبی دست پیدا کرده‎اند. زیرا شرایط خاصی مانند استرس و خستگی می‎توانند لکنت را بدتر کنند. با مدیریت این موقعیت‏ها، ممکن است افراد بتوانند روند گفتار خود را بهبود بخشند. در اینجا چند راهکار وجود دارد که شما یا فرزندتان می‎توانید برای کاهش علائم لکنت به آن‌ها توجه کنید.

آهسته صحبت کردن را تمرین کنید
یکی از موثرترین راه‌ها برای جلوگیری از لکنت زبان این است که آهسته‌تر صحبت کنید. عجله کردن برای بیان افکار ذهنی می‎تواند باعث تسریع گفتار یا مشکل در ابراز کلمات شود.

پس همیشه قبل از شروع به صحبت کردن چند نفس عمیق بکشید و به‎آرامی پیش بروید. اضافه کردن یک مکث کوتاه بین عبارات و جملات برای کمک به کاهش سرعت گفتار واقعا کمک‎کننده است. اجازه بدهید اطرافیانتان بدانند که این کار را از روی عمد انجام می‎دهید و نسبت به شما کمی صبور باشند.

از بیان کلمات محرک اجتناب کنید
اگرچه این روش درمان خانگی لکنت زبان برای کودکان توصیه نمی‎شود، اما برخی از بزرگسالان ممکن است بخواهند از بیان کلمات خاصی که باعث لکنت زبان آن‎ها می‎شود اجتناب کنند. در این مورد، تهیه فهرستی از این کلمات و یافتن جایگزین‎هایی برای آن‎ها می‎تواند مفید باشد.

با صدای بلند متن یک کتاب را بخوانید
درمان خانگی لکنت زبان
درمان خانگی لکنت زبان
یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود لکنت زبان، مقابله با این مشکل است. به‎همین‎دلیل، توصیه می‎کنیم که متنی را انتخاب کنید و آن را با بیشترین سرعت ممکن بخوانید. احتمالا در ابتدا اشتباهات زیادی مرتکب خواهید شد و چند کلمه را جا می‎اندازید، اما باید بدون توجه به کیفیت زبان یا تلفظ کلمات، ادامه دهید.

این روش درمان خانگی لکنت زبان را بخشی از سبک زندگی خود قرار دهید و هر روز حداقل یک ساعت با صدای بلند متن را بخوانید. بدین‎شکل، شما به بیان کلمات عادت خواهید کرد و وضعیت شما با توجه به صحبت‎های روزمره نیز بهبود می‎یابد.

 

دکتر مهدی جهانی و دکتر ندا قدمگاهی به عنوان متخصص لکنت ، با تسلط به روشهای درمان لکنت نظیر گفتاردرمانی لکنت ، نوروفیدبک در درمان لکنت و نوروتراپی در درمان لکنت و کاردرمانی لکنت زبان تجربیات ارزشمندی در زمینه درمان لکنت زبان را دارند.به همراه تیمی بیش از ده نفر در دو مرکز درمان لکنت در تهران اماده ارائه خدمات به کلیه بیماران دچار لکنت هستند

: دکتر جهانی  و دکتر قدمگاهی در دو کلینیک درمان لکنت در تهران آماده ارزیابی بیماران دچار لکنت زبان می باشد